OSIsoft PI Sistem ile Operasyonel Verinizi Değere Dönüştürün

OSIsoft PI Sistem Nedir?

Şirketler günümüz teknolojisini kullanarak operasyonel varlıklarından veri toplama ve yönetme konusunda çeşitli mücadeleler vermektedir.

Bu şirketlerden biriyseniz aşağıdaki verinin bir spagetti modeliyle sistemden sisteme dolaşmasına aşinasınızdır;

 

OSIsoft PI Sistemi, bu resmi tümüyle sadeleştirmekte uzmandır. Devasa miktarda sensör verisini elde etmek, arşivlemek, yönetmek ve analiz etmek için tüm süreçlerinizde size yardımcı olur. PI System; bilgi toplamak, depolamak, analiz etmek ve kullanıcılara iletmek için kuruluş çapında çözüm sağlar.

PI Sistemini, sensörlerden veriye ihtiyaç duyan kullanıcılara ve uygulamalara veri almayı sağlayan bir araç olarak düşünün. Bu temel olarak üç adımlı bir süreçtir; Veri Toplama, Analiz, Entegrasyon.

 

1- Veri Yakalama / Toplama

 

Gerçek zamanlı veri akışları DCS, PLC, SCADA, HAVAC, OLEDB, SAO veya başka bir kaynaktan başlar. OSIsoft; OPC, Modbus, RDBMS gibi endüstri standardı protokolleri destekleyen ve büyük sağlayıcıların sistemlerine bağlanabilen 400’ün üzerinde standart arayüz geliştirmiştir. Elle veri girişleri de desteklenmektedir. Bu sadece muazzam bir zaman tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda riski önemli ölçüde azaltır (kötü veri, vb.). Arayüzler akıllıdır: veri kaynaklarının otomatik keşfi ile birlikte, veriyi arabelleğe alma, kötü verilerin filtrelenmesi, vb. gibi önemli ayrıntılara sahiptir. Bu ayrıntılar sizlere temiz ve güvenilir veriyi görmenizde yardımcı olur.

 

 

 

2- Verilerin Analiz Süreci

Veri toplandıktan sonra, depolanması ve analiz için hazırlanması gerekir. Bu çoğu veri tabanının yapamadığı büyük bir iştir. Unutmayın: Endüstriyel sensör verileri hızlıdır. 1-100hz veri hızı sıra dışı bir hız değildir ve bunu kullanan operatörlere bilgi zamanında gereklidir.

PI Sistemi, verileri varışta anında saklar ve bunu kullanıcılara veya uygulamalara gerçek zamanlı olarak sağlar. Evet, bu gerçek zamanlı bir sistemdir ve bu nedenle PI Sistemi Dünyanın dört bir yanındaki pek çok kontrol merkezinde görebilirsiniz.

Ancak sadece gerçek zamanlı veri sağlamak, Endüstri 4.0’ın gereklerini yerine getirmek için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle PI Sistemi, hesaplamalar ( basit KPI’lar ve çok karmaşık matematiksel formüller), ölçü birimi dönüştürme, olayların etiketlenmesi, bildirimler gönderme gibi işinizi oldukça kolaylaştıracak şeyler yapabilir.

Tarihsel analiz yapmak istediğinizde, 10-20 yıl öncesindeki verileri sadece saniyeler içinde sorgulayabilirsiniz. Tüm veriler sıcak ve kullanabilir- bekletme ve karmaşık arşivlemenin olmaması harika bir şey. İçinde kaybolabileceğiniz büyüklükte verilerle uğraştığınızı düşünün. OSIsoft PI Sistemi, herhangi bir şikâyette bulunmadan bunu yapar. Çünkü PI Sistem endüstri gücü performansı ve güvenirliği sağlamak için optimize edilmiştir.

3- Verilerinizi Yönetin 

Bu kadar veriyi nasıl analiz etmek istediğinize karar verin ve gerisini PI Sisteme bırakın. Sensör akışı adlandırma kurallarının kullanışsız olduğunu unutmayın. OSIsoft’un bir makalesi bu sorunu şöyle özetliyor;

Tipik olarak, kontrol sistemi adlandırma kuralı için yalnızca birkaç kullanıcı, semantik alana yerleştirilen değerden tam olarak yararlanabilir. Diğerleri, analiz için “doğru” operasyonel verileri bulmaya ve entegre etmeye çalışırken değerli zamanlarını harcıyorlar. Sonuç olarak, operasyonel veriler genellikle karanlık, dokunulmamış, yetersiz ya da unutulmuş olarak kalıyor.

Bu garip teknik isimleri bir meta veri modeline (hiyerarşi gibi) ekleyebilirsek ne olur? PI Sisteminin yaptığı tam olarak budur: Etiket isimleri, transformatörler, pompalar ve reaktörler gibi gerçek dünya varlıklarına bağlıdır. Daha sonra, büyük miktarda veriyi iş görünümünde gezebilirsiniz ve ayrıca kolay sistem yapılandırması için varlık şablonları oluşturabilirsiniz. Her bir şablon sadece hesaplamalar, ölçü birimleri ve diğer faydalı şeyler gibi standartlar içeremez. Aslında bu sistem sayesinde verilerle çalışmak çok daha kolay hale geldi. Bir pompayı diğeriyle karşılaştırmak, sensör verisi modellerini eşit varlıklarda standartlaştırmak mümkün olmuş oldu.

 

Büyük veriyi anlamlandırmak, otomatik yapılandırmayı gerektirir. Bu özellikle sensör verileri için doğrudur. Endüstriyel bir ortamda, batch süreleri, başlangıçlar, duruşlar vb. gibi belirli olayları analiz etmekle her zaman ilgileniyoruz. Bu süreler, süreçleri iyileştirmenize yardımcı olacak hikayeler ve bilgiler içeriyor. Ancak, yapılandırılmadan bırakıldığında bulmak ve karşılaştırmak çok zordur. OSIsoft PI Sistemi bu olayları otomatik olarak işaretler.  Daha sonra çeşitli grupları kolayca karşılaştırabilir veya sadece bir arıza süresine neden olan şeyi analiz edebilirsiniz.

Sonuç Olarak

Verileriniz, sistemlerinizden, arzu edilen doğrulukta ve hızda uzun yıllar boyunca PI Server’da depolanır. Verilerinizi varlıklara ve olaylara göre düzenleyebilir ve PI ACE veya PI Notifications gibi PI Analytics seçeneklerini kullanabilirsiniz. Verileriniz, her zaman herhangi bir kişi veya sistem tarafından kullanılmak üzere güvenli bir şekilde ulaşılabilir olacaktır. Verilerinizi kullanmaya hazır olduğunuzda, size farklı seçenekler sunulacaktır. PI Clients, OSIsoft tarafından sağlanan ürünler ile verilerinizi görselleştirmek için grafiksel, sezgisel ve kolay bir yol sağlar. PI System Access ise, verilere erişmek ve onları OLEDB veya Web Servisleri gibi standart protokolleri kullanarak iş zekâsı sistemlerine, kurumsal raporlama programlarına ve özelleştirilmiş uygulamalara entegre etmek için farklı yöntemler sunar.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *