LoRaWAN Teknolojisi

LoRaWAN Nedir?

 

Eğer akıllı aletlerinizin ve IoT (Internet of Things – Nesnelerin İnterneti) cihazlarınızın kendi aralarında haberleşmelerini sağlayabilen ortak bir protokol arıyorsanız, LoRaWAN™ sizin için harika bir seçenektir. LoRaWAN™ çok az güç kullanacak şekilde optimize edilmiş olup, uzun menzilli (LoRa), geniş alanlı ağ (WAN) özelliklerine sahiptir. Böylece, LoRaWAN™ IoT ağı içindeki kablosuz ve pille çalışan uç noktalar için mükemmel bir çözüm sunar. 0,3 kbps’den 50 kbps’ye kadar veri hızı sağlayarak iki yönlü haberleşmeleri güvenli bir şekilde gerçekleştirebilir.

LoRaWAN™ için ideal uygulamalar; sensör ağları, güvenlik sistemleri, akıllı ev, akıllı ölçüm, endüstriyel kontrol ve akıllı şehirler olarak sıralanabilir. Amsterdam, LoRaWAN™ ile tam bir kapsama sağlamak için, kitlesel fonlama ile 10 adet ağ geçidi kullanarak IoT veri ağı oluşturan ilk şehirdir.

Uyarlanabilir veri hızı (adaptive data rate) düzeni sayesinde, GHz altı frekanslardaki geniş bir spektrumda haberleşme menzili ve mesajlaşma süresi arasında dengeleme yaparak, şehir içinde 2-5km veya şehir dışında 15km’ye kadar haberleşme aralıkları elde etmek mümkündür. LoRaWAN™, ağ geçitlerinin uç noktalar ve ağ merkezi veya bulut arasındaki mesaj alışverişi için şeffaf bir köprü sağladığı, çoklu yıldız topolojisi şeklinde çalışır.

Tipik olarak elektrikle beslenen cihazlar olan ağ geçitleri; Ethernet, 3G veya Wi-Fi gibi geleneksel protokoller yoluyla mesajları aktarmadan önce uç noktalarla LoRaWAN™ protokolü aracılığıyla haberleşir. Çoğu uç nokta haberleşmesi çift yönlüdür, ancak ağ güncellemeleri veya toplu dağıtılan acil durum mesajları için LoRaWAN™ çoklu yayın yapmayı destekler.

Bu işlev, özellikle su baskını sistemlerinde LoRaWAN™ uygulaması için kullanışlıdır. Su baskınına müsait bir bölgede, sensörlerden oluşan bir ağ aracılığıyla durumdan etkilenen bölge sakinlerine erken uyarı sistemi sağlanabilir.

Akıllı Şehirler

 

LoRaWAN uçtan-uca , bütünleşik, şehir tarafından yönetilen akıllı şehir altyapısı sunar. Bu altyapı sayesinde bir şehir bir çok akıllı uygulamayı aynı anda kullanabilir.

Akıllı şehirlerin ihtiyacı olan sensör altyapısının büyük bir çoğunluğu düşük veri iletişimi yapan, pil ile izole şekilde çalışan sistemlerdir. Bu gibi sistemler şehre ait kablosuz bir ağ ile desteklendiği zaman, oldukça düşük maliyetli, şehir çapında çalışan, bilgi işlem altyapıları gibi şehrin kendisine ait olan bir sistem ortaya çıkmakadır.

Bu sayede, başka telekom şirketlerinin sunduklarının aksine, yüksek iletişim maliyetleri olmadan,toplam işletme maliyetleri oldukça düşük bir şekilde, şehir yönetimlerinin istedikleri gibi esnetebildikleri bir nesnelerin interneti altyapısı şehre kazandırılmaktadır.

– Akıllı Sokak Aydınlatması

– Akıllı Otopark Sistemi

– Akıllı Çevre Yönetimi

– Akıllı Atık Toplama

– Akılıı Enerji Yönetimi

– Akıllı Sayaç Okuma

– Akıllı Takip

 

Endüstri 4.0

 

LoRaWAN , düşük maliyetli , güvenilir ve güvenlikli, esnek sensör altyapısını, mümkün olan en açık ve güvenilir şekilde endüstrinin kullanımına sunar. Mevcut makine parkının uzaktan takip edilmesi sağlanarak fabrika ve üretim tesislerine endüstri 4.0’ı getirir.

Şirketin özellikle MODBUS entegrasyonu konusundaki geniş bilgisi sayesinde mevcut üretim hattında çalışan PLC tabanlı MODBUS entegrasyonuna hazır makinelerin verilerinin internete  kablosuz olarak çıkartılmasını sağlamakta, çıkartılan verilerin takibi ve analizi yapılmakta, bu sayede makinelerin durum takibi rahatça yapılabilmekte ve gereken iyileştirmeler yapılabilmektedir.

Bu verilerin istendiğinde farklı veritabanları veya platformlara farklı metodlar ile entegre edilmesi sayesinde ise bütünleşik üretim takibi, akıllı algoritmalar ile durumsal karar alma mekanizmaları kurulabilmekte, böylece Endüstri 4.0 zinciri çok pratik ve düşük bir maliyet ile tamamlanmaktadır.

PLC entegrasyonunun dışında makinelerin enerji tüketimlerinin takip edilmesi, sıcaklık ve nem takibi, titreşim ve hareket takibi, kontaktörlerin ve diğer ekipmanların takip edilmesi ile durum takibi yapılabilmektedir.

 

 

Tarım

 

LoRaWAN’ın kablosuz ağ teknolojisini ve uzun ömürlü düşük maliyetli sensörleri  aynı anda sağlama kapasitesi, tarımdaki sulama kontrolü, mikro klima kontrolü, enerji ve makine yönetimi gibi temel problemlere esnek çözümler getirmektedir.

Bu teknolojisinin sahip olduğu esneklik , tarım alanında uçtan uca çözümlerin pratik ve düşük maliyetli gerçekleşmesini sağlamaktadır. Düşük maliyetli bir gateway 15 km uzaklıktaki tarlalar ve seralardaki sensörlerden toprak, hava, makine ve enerji takibini yapabilmekte, buraları kontrol edebilmektedir. Aynı zamanda LoRaWAN IoT platformuna entegre edilen tarımsal makro veriler ve web servisler sayesinde bitkiler hakkındaki zirai bilgiler ışığında kritik sıcak ve nem verileri kullanılarak kararlar verilebilmekte, sulama verimliliği ve hastalık riski kontrol edilmektedir.

 

 

 

Akıllı Şebekeler

 

Sayaç okuma, şebekelerin temel parametrelerinin takip edilmesi, enerji kesintilerinin takip edilmesi gibi düşük maliyetli , düşük veri iletimli uygulamalar sayesinde firmamız düşük maliyetli akıllı şebeke uygulamaları sunmaktadır.

Uzaktan sayaç okuma sistemleri (OSOS) hem kapalı hem açık alanlarda, elektrik, su , gaz ve kalorimetre için esnek bir şekilde yapılabilmektedir. LoRaWAN teknolojisinin sahip olduğu düşük batarya tüketimi ve kolay entegrasyon altyapısı ile sahada kurulu sayaçların üzerinde bulunan RS485, Optik, Pulse gibi arayüzlere uç birimleri takılmakta, açık alanlarda 5-7 km gibi mesafelerden, kapalı alanladarda 500-1000 m gibi ve 8-10 kat farklarından okumalar yapılabilmektedir.

Bununla beraber, elektrik için enerji analizörleri ve diğer MODBUS entegrasyonuna sahip ölçme ekipmanları ile , su , doğalgaz ve ısı şebekeleri üzerindeki MODBUS entegrasyonu veya pulse entegrasyonu yapabilen cihazlara bağlanan uç birimleri bu şebeklerin uzaktan takip edilmesine, kesinti ve diğer şebeke parametrelerinin kullanıcıya özel network ve yazılım entegrasyonu ile takip edilebilmesini düşük maliyetler ile sağlamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *