Kontrolmatik – ETİ Maden 75t/h Akışkan Yataklı Kazan

Kontrolmatik tarafından hazırlanan 800xA DCS sistemi ile bağımsız çalışan türbin, ESP, Kompresör ve Baca gazı ölçüm sistemleri birbirine entegre edilmiş ve sistem verimi en iyi olacak şekilde proje tamamlanmıştır.

Yeni nesil, küçük boy kömür ile çalışan enerji santralleri,  ucuz toz kömürden temiz, çevreci ve güvenli bir enerji üretimi sağlamaktadır. Bu santraller, büyük termik santrallerin sahip olduğu teknolojik alt yapı ve donanımların  tamamına sahiptir.

Amaç,

  • Prosesin ihtiyacı olan buharı sağlamak.
  • Prosesin İhtiyacı olan enerjiyi üretmek
  • Üretim Maliyetlerini azaltmak

 Sonuç

  • İç ihtiyaç 2 trafo üzerinden Tam yedekli olacak şekilde dizayn edilmiştir. Enerji kesildiğinde Otomatik devreye girmesi için Dizel jeneratör barası oluşturulmuş ve acil yükler bu bara üzerinden beslenmiştir.
  • Harmoniği engellemek için sahada bulunan tüm Motor, pompa ve Fanlar Low Harmonik sürücüler ile kontrol edilmektedir.
  • Sistem ABB 800XA DCS sistemi kullanılarak dizayn edilmiştir. Bu sayede CPU SCADA ve tüm kontroller tek bir noktadan yapılabilmektedir .
  • Sistem güvenliği için SIL3 uygulamaları yapılmıştır.
  • Tüm sürücüler Profibus üzerinden kontrol edilmektedir. Bu da sistemde hem kablo sayısını hem de arıza noktasını azaltmaktadır.
  • Kurulan ESP sistemi ile doğaya minimum seviyede baca gazı salınmaktadır.
  • OPC ,Modbus ve Profibus haberleşme sistemleri kullanılarak kazanın tüm yardımcı sistemleri ile haberleşilerek tek sistemde entegre çalışması sağlanmıştır.

 

Kontrolmatik Avantajları,

Kontrolmatik tarafından hazırlanan 800xA DCS sistemi ile bağımsız çalışan türbin, ESP, Kompresör ve Baca gazı ölçüm sistemleri birbirine entegre edilmiş ve sistem verimi en iyi olacak şekilde proje tamamlanmıştır. Yapılan sistem ile türbin ve kazan bütünleşmiş bir şekilde çalışmaktadır. Üretilen 43 Bar 450°C 75t/h lik buhar 10 MW türbini çalıştırmakta ve Türbinden çıkan buhar prosesin buhar ihtiyacını karşılamaktadır. Kazanda oluşabilecek sıkıntılar için SIL3 güvenlik sistemine uygun tasarım yapılmıştır.

Eti Maden,

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü kendisine bağlı Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları, Kırka Bor, Emet Bor, Bigadiç Bor İşletme Müdürlükleri ve Bandırma Lojistik Birimi ile birlikte Yurt Dışı Temsilcilikleri ve İştirakleriyle Madencilik, Metalürji ve Kimya alanlarında faaliyet gösteren uluslararası bir Kuruluştur.

Taş kömürü, kömür ve hidrokarbon kaynaklar hariç olmak üzere ülkemizin her türlü maden ve endüstriyel hammadde kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmek ve yurt dışında da benzer faaliyetlerde bulunarak ülke ekonomisine azami katkıyı sağlamak, çalışmalarını verimlilik ve kârlılık ilkelerine göre yürütmek amacıyla teşkil edilmiş bulunan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Dünya bor sektörünün lider kuruluşudur.

Daha fazlası için Kontrolmatik ile iletişime geçin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *